Maria Sakkari a completat tabloul semifinalelor la Turneul Final WTA, “Akron WTA Finals”.
Adversară în semifinalele care se vor disputa marţi îi va fi Anett Kontaveit, câştigătoarea Grupei “Teotihuacán”, ele urmând să se întâlnească astăzi pentru a 12-a oară [vezi mai jos].

Maria a câştigat ieri meciul din runda a 3-a, decisiv pentru ocuparea locului 2 – independent de alte calcule – în Grupa “Chichén Itzá” [clasamentul în tabloul PDF, de mai jos].
Miza foarte mare pentru cele două debutante la acest turneu, s-a reflectat în dramatismul primelor două seturi şi în numărul mare de break-uri din decisiv:

Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photography

Maria Sakkari (6 WTA) [4] – Aryna Sabalenka (2) [1] 7-6(1), 6-7(6), 6-3

Partida a durat 2h47′.
În manşa întâi, Maria a salvat o minge de set la 4-5 şi serviciul, înainte de a domina tie-break-ul.

În a doua a salvat primele 3 mingi de set – două la 3-5 şi serviciul şi încă una în tie-break, la 5-6 – înainte de a fi depăşită, fără să-şi fi procurat vreo minge de meci.
În setul decisiv – în care 6 jocuri au fost câştigate la retur – Sakkari a revenit de la 1-3, cu cinci jocuri câştigate la rând.
Sabalenka a ieşit negativ în evidenţă cu cele 19 duble greşeli.
Scorul la puncte a fost 120-108 pentru învingătoare [videoclip cu rezumatele partidelor de luni, la sfârşitul articolului].

Sakkari a mai corectat palmaresul direct cu Sabalenka – acum este 2-4, jucătoarea din Belarus câştigase în ultimele patru întâlniri – şi a obţinut a 19-a victorie a carierei în faţa unei jucătoare din top 10 – a 9 a sezonului – şi a 9-a în faţa uneia din top 5, a 5-a din 2021:

Credit Info tabel: wikipedia.org

Maria, după meci:

Evident, sezonul meu nu s-a încheiat încă, dar acest turneu este deja unul reuşit pentru mine, după victoria de astăzi. Sunt foarte bucuroasă că încă pot  să dau totul pe teren, chiar dacă au trecut 11 luni de când am început sezonul.

În prima partidă jucată ieri, una fără miză, jucătoarea deja calificată şi-a îngăduit un moment de respiro, la fel ca în cealaltă grupă:

Iga Swiatek (9) [5] – Paula Badosa (10 WTA) [7] 7-5, 6-4 în 1h39′

Palmaresul direct este acum 1-1, iar Iga a obţinut a 5-a victorie în faţa unei jucătoare din top 10 WTA, a 3-a de anul acesta:

Paula a fost sărbătorită ieri la Guadalajara, zi în care a împlinit 24 de ani:

În Grupa “El Tajin” la dublu, Krejcikova / Siniakova au obţinut a 3-a victorie, a doua echipă calificată în semifinale fiind Hsieh / Mertens, care şi-au depăşit ţinta care le era suficientă pentru calificare – un set câşigat – în al doilea meci:

Barbora Krejcikova (3 WTA la dublu) / Katerina Siniakova (2) [1] – Alexa Guarachi (14) / Desirae Krawczyk (21) [6] 5-7, 7-6(3), [10-7] în 2h4′

Su-Wei Hsieh (1) / Elise Mertens (4) [3] – Sharon Fichman (26) / Giuliana Olmos (23) [8] 6-4, 7-6(3) în 1h36′