Partida din sferturile de finală ale probei de dublu la ATP 500 “ABN AMRO World Tennis Tournament”:

Kevin Krawietz (Germania, 20 ATP la dublu) / Horia Tecău (24) – Karen Khachanov (89) / Andrey Rublev (92)

se va disputa joi şi a fost programată în meciul 4, din sesiunea care începe la ora 12.00, aşadar ora estimată de start este 16.30 [Ordinea de joc, mai jos].

Credit Foto: @abnamrowtt

Cei doi jucători ruşi s-au calificat deja în sferturile de finală ale probei de simplu, alături de Kei Nishikori (45), care leagă prima dată două victorii, după US Open 2020, între timp el pierzând în primul sau al doilea meci la 6 turnee.
Ieri, în optimile de finală l-a eliminat pe Alex de Minaur (23): 6-3, 2-6, 7-5, după ce la 5-3 şi serviciul ratase prima minge de meci.
Nishikori joacă pentru al doilea an la rând în sferturile turneului de la Rotterdam, în 2019 ajungea în semifinale.

Karen Khachanov (21) l-a învins clar în optimi pe  Cameron Norrie (65) [Q] 6-2, 6-2
Deşi joacă pentru a 5-a oară la Rotterdam, Khachanov nu câştigase până acum două meciuri la aceeaşi ediţie, ci doar unul, anul trecut.

În partida dintre Andrey Rublev (8) [4] şi Andy Murray (123) [WC], doar primul set s-a ridicat la înălţimea aşteptărilor, cu un foarte interesant duel tactic.
Andy a avut şi prima minge de break, la 3-3, dar Andrey a salvat-o cu un serviciu doi viclean. Atipic, oarecum, pentru că Andy i-a atacat sistematic acest al doilea serviciu, de-a lungul primului set, deseori cu succes. Dar dacă nu a reuşit atunci când a trebuit, Rublev a câştigat în jocul 11 la primire, Murray a îndoit racheta şi de acolo totul a curs lin în favoarea rusului: 7-5, 6-2, agresivitatea lui având câştig de cauză.
Oricum, un turneu cu folos pentru Andy, care a avut un meci lung în primul tur, unul cu un adversar puternic în al doilea şi chiar dacă resursele fizice nu sunt încă cele care ar trebui să fie pentru acest nivel, dacă rămâne sănătos, direcţia pare una bună.

Andrey Rublev va juca pentru a 3-a oară în sferturi aici, după ediţiile 2018 şi 2020, până acum el nereuşind să depăşească această fază.

Astăzi se vor juca şi celelalte 5 partide din optimi [ordinea de joc, mai jos], în turneul care şi-a pierdut din atractivitate după tulburările de ieri – cu tot respectul şi aprecierea pentru merituoşii autori ai eliminărilor lui Daniil Medvedev [1] şi Alexander Zverev [3]Dusan Lajovic (27 ATP), respectiv Alexander Bublik (43 ATP).

Tablourile, în tabelul de mai jos, videoclip cu rezumatul zilei, la sfârşitul ştirii