A fost decisă finala celei de-a doua ediţii a turneului ATP Challenger “Concord Iaşi Open”.

Aceasta se va disputa duminică, va începe la ora 12.00 şi va fi:

Hugo Gaston (Franţa, 165 ATP) [1]Zdenek Kolar (Cehia, 222) [5]

Palmares direct: 0-0

Gaston şi Meligeni
Credit foto: Cristina Huţu / Creative Fortitude pentru “Concord Iaşi Open”

Hugo Gaston l-a învins în semifinala de pe jumătatea superioară a tabloului pe Felipe Meligeni Rodrigues Alvez (Brazilia, 220) [4]: 7-5, 7-6(4) în 1h41′, după ce învingătorul a câştigat de trei ori la retur în primul set – când a avut la 3-4 un break în urmă, recuperat imediat – şi o dată în al doilea.
Palmaresul direct a devenit acum 2-0 pentru jucătorul francez.

[interviul câştigătorului, la sfârşitul ştirii]

Hugo Gaston (clasament maxim: 141 ATP / mai 2021, 20 de ani) una din speranţele – justificate, din ce am văzut în palmaresul pe care i l-am parcurs astăzi, mai devreme – va juca în a doua finală a carierei în circuitul intermediar, pe prima o pierdea tot anul acesta, în aprilie, la ATP Challenger Roma. Acolo era învins de Andrea Pellegrino (288).

Kolar şi Zekic

Zdenek Kolar a trecut în semifinala de pe jumătatea inferioară a tabloului de Miljan Zekic (Serbia, 385 ATP) [Q] 7-5, 2-6, 6-2 în 2h50′, după un prim set echilibrat, în care jucătorul sârb reuşise să apere două mingi de set la 4-5 şi serviciul, iar apoi alte trei în ultimul joc, înainte de a-şi pierde serviciul – şi următoarele două adjudecate categoric de fiecare dintre ei.

Zdenek Kolar (clasament maxim: 208 / august 2018, 24 de ani) va juca în a 3-a finală din circuitul intermediar: a câştigat anul acesta titlul la ATP Challenger Oeiras 1 – cu Gastao Elias (358) în ultimul meci – şi a fost învins – de Constant Lestienne (233) – în cea de la ATP Challenger Ostrava 2016 [alte date depre palmaresul lui].

Meligeni (foto stânga) / şi echipa finalistă

Finala probei de dublu s-a încheiat cu rezultatul:

Orlando Luz (116 ATP la dublu) / Felipe Meligeni Rodrigues Alves (99) [1] (ambii Brazilia) – Hernan Casanova (Argentina, 524) / Roberto Ortega-Olmedo (Spania, 346) 6-3, 6-4

Luz / Meligeni Alves au câştigat aici primul titlu ATP Challenger împreună. Mai jucaseră într-o finală, iar în circuitul ITF deveniseră de trei ori campioni, după 5 finale.

Felipe Meligeni Rodrigues Alves (clasat pe cel mai bun loc al carierei, 23 de ani) – semifinalistul din proba de simplu – are în palmares un titlu ATP, anul acesta, la 250 Córdoba, tot alături de un compatriot (/ Rafael Matos), cel de la Iaşi este al 3-lea în circuitul intermediar, primele două în noiembrie 2020, ambele în America de Sud (/ Luis David Martínez).

Pentru Orlando Luz (clasament maxim: 113 ATP / iunie 2021, 23 de ani) titlul de astăzi este al 7-lea în circuitul intermediar, al 4-lea din acest sezon, primele 3 cucerite alături de Rafael Matos (2) şi Sergio Galdós.