Horia Tecău şi Kevin Krawietz au obţinut a doua victorie la ATP Masters 1000 “Internazionali BNL d’Italia” şi s-au calificat în sferturile de finală.

Horia va fi prezent în această fază a turneului de la Roma, pentru a 5-a oară, după ediţiile 2011, 2012 (/ Robert Lindstedt), 2013 (/ Max Mirnyi) şi 2015 (/Jean-Julien Rojer) [în 2012 şi 2013 a ajuns în semifinale].
Acesta este pentru el, al doilea sfert de finală la un turneu Masters 1000 din acest sezon, după cel de la Miami (/ Marcelo Arévalo).

Astăzi, în optimile de finală:

Kevin Krawietz (Germania, 16 ATP la dublu) / Horia Tecău (24) [8] – Liam Broady (315) / Andy Murray (114) [Alt] (ambii Marea Britanie) 6-3, 6-4, după ce echipa româno-germană a câştigat de două ori la retur în primul set, odată în al doilea şi a pierdut un singur joc de serviciu.

Horia şi Kevin acumulează deocamdată câte 180 de puncte ATP, un premiu financiar comun în valoare de 16.250 € şi îi vor întâlni în sferturile de finală pe John Peers (Australia, 27) / Michael Venus (Noua Zeelandă, 15), care i-au eliminat astăzi pe Ivan Dodig (Croaţia, 9) / Filip Polasek (Slovacia, 10) [3]campionii de la Australian Open – 6-1, 7-6(2).
Peers / Venus au în palmares 3 titluri anul trecut – ATP 500 Dubai şi Hamburg, ATP 250 Antwerpen,  dar în 2021 nu au jucat decât două turnee împreună, sferturi de finală la Australian Open şi tur 1 la ATP Masters 1000 Madrid.

Partida a fost programată pentru vineri, în meciul al treilea de pe arena Pietrangeli, cu începere de la ora estimată 14.00.

În aceeaşi poziţie, deci de la aceeaşi oră estimată, dar pe terenul 1, a fost programată şi partida din sferturile de finală ale probei de dublu la turneul WTA:

Irina Begu (151 WTA la dublu) / Sara Errani (Italia, 376) [WC]Elena Vesnina (192) / Vera Zvonareva (40) (ambele Rusia) [vom reveni cu amănuntele necesare]