Doi capi de serie dintre primii 8 şi încă unul de către un jucător necotat au fost eliminaţi astăzi în optimile de finală ale ATP Masters 1000 “Rolex Monte-Carlo Masters”:

Fognini, Lajovic, Djokovic, Nadal şi adversarii lor, în timpul partidelor de astăzi

Fabio Fognini (Italia, 18 ATP) [13] – Alexander Zverev (Germania, 3) [3] 7-6(6), 6-1 în 1h30′

În precedentele două întâlniri între cei doi, Fognini nu câştigase niciun set în faţa lui Zverev.
Mai mult, Fabio venea la Monte Carlo după ce pierduse 7 din ultimele 8 partide pe care le jucase.
El a obţinut a 13-a victorie în faţa unui jucător din top 10 ATP – prima, în actualul sezon – şi a 5-a în faţa unui din top 5.

Dusan Lajovic (Serbia, 48) – Dominic Thiem (Austria, 5) [4] 6-3, 6-3 în 1h32′

Lajovic (28 de ani) nu câştigase decât un set în precedentele 5 partide cu Thiem şi de asemenea avusese un sezon palid, întrerupt doar de victoria din turul 2 (R64) de la Masters 1000 Miami, în faţa lui Kei Nishikori (6).
La primul sfert de finală Masters 1000, el îşi va îmbunătăţi şi cel mai bun loc al carierei, în interiorul top 40 ATP (maximul vechi: 42 ATP / 28 ianuarie 2019).

Guido Pella (Argentina, 35 ATP) – Marco Cecchinato (Italia, 16) [11] 6-4, 4-6, 6-4 în 2h14′

Pella va juca la 28 de ani în primul sfert de finală Masters 1000 şi este sigur acum de un nou maxim al clasamentului, în interiorul top 30 ATP (cel vechi: 32 ATP / 18 martie anul acesta).
Argentinianul are în 2019 cel mai bun sezon al carierei, rezultatul de aici fiind precedat de primul titlu – 250 Series Sao Paulo – la începutul lunii martie şi de finala 250 Series Córdoba, în februarie.

De subliniat şi performanţa lui Lorenzo Sonego (23 de ani, clasament maxim: 86 ATP / octombrie 2018) care, venit din calificări, l-a eliminat pe Karen Khachanov [8] în turul 2 (R32) şi astăzi a câştigat partida:

Lorenzo Sonego (Italia, 96) [Q] – Cameron Norrie (Marea Britanie, 56) 6-2, 7-5 în 1h24′

Sonego – care n-a pierdut niciun set pe tabloul principal la actuala ediţie – va juca în al 3-lea sfert de finală al carierei în circuit, după ATP 250 Series Budapesta şi Marrakech – săptămâna trecută şi îşi va îmbunătăţi luni semnificativ clasamentul maxim: cel puţin locul 66.

Daniil Medvedev (Rusia, 14) [10] a obţinut a 4-a victorie, din tot atâtea partide în faţa mai bine clasatului Stefanos Tsitsipas (Grecia, 8) [6] – 6-2, 1-6, 6-4 în 1h45′ – grecul părând să fi dezvoltat un complex în toată regula, în faţa rusului.
Pentru Medvedev, această a 4-a victorie este însă cea mai preţioasă, căci i-a asigurat calificarea în primul sfert de finală Masters 1000.

Astfel, în sferturile de finală au ajuns:

• 2 capi de serie din intervalul 1-8: Djokovic [1] şi Nadal [2]
  • 3 din intervalul 9-16: Coric [9], Medvedev [10], Fognini [13]
  • 2 jucători necotaţi printre capii de serie: Pella şi Lajovic
  • 1 jucător venit din calificări: Sonego

Rafael Nadal a câştigat a 70-a partidă la Monte Carlo – unde are 4 înfrângeri [doar la Roland Garros are un palmares mai bun:  86- 2] – cele mai multe obţinute de un jucător la un turneu Masters 1000, el fiind urmat în acest clasament de:

Credit Info: @ Luca Brancher

Pentru prima dată după 1978, doi italieni vor fi prezenţi în sferturile de finală de la Monte Carlo, atunci când se calificau Corrado Barrazzutti şi Adriano Panatta.