Alexandra Dulgheru şi Gabriela Ruse participă săptămâna aceasta la turneul ITF W60 (premii în valoare de 60.000 USD) “ENGIE OPEN Saint-Gaudens 31 Occitanie”, care se dispută pe zgură, în oraşul din sudul Franţei.

Ele au câştigat în primul tur (R32) şi se vor întâlni în optimile de finală, partida de pe al doilea sfert al tabloului, optimea a doua:

Alexandra Dulgheru (674 WTA) [SR – clasament protejat: 160 ]Gabriela Ruse (176) [9]

Palmares direct: 0-0

nu este programată miercuri.

În primul tur (R32) Alexandra a trecut de altă jucătoare din România, Laura Paar (217): 6-0, scor la care Laura a abandonat, iar Gabi de Aubane Droguet (Franţa, 728, 18 ani) [WC], după o partidă complicată, ţinând cont de locul adversarei (maxim al clasamentului, 727): 6-0, 6-7(8), 6-3, după ce jucătoarea noastră a ratat două mingi de meci în setul al doilea şi în decisiv a fost egalată de la 3-0.

Jucătoarele noastre vin aici după ce la ultimele turnee pe care le-au disputat ajungeau până în semifinale: Alexandra la ITF W60 Zagreb şi Gabi, la ITF W25 Praga.

Aici au acumulat până acum, câte 9 puncte WTA.