Doar Stefanos Tsitsipas, Matteo Berrettini şi Alexei Popyrin au rămas neînvinşi după a doua etapă a evenimentului “Ultimate Tennis Showdown“, care se dispută la Academia Mouratoglou de la Sophia Antipolis.

Să mai adăugăm legat de formatul partidelor – care pot fi urmărite pe Eurosport – că jucătorii au la dispoziţie şi două atuuri [UTS cards], pe care le pot alege câte o dată în fiecare sfert, în funcţie de considerente strategice:

• “furatul serviciului” – cel care îl alege are 3 servicii la un punct şi adversarul doar unul, la alt punct
  • obţinerea unui punct dublu, atunci când reuşeşti o lovitură direct câştigătoare

Luni s-au înregistrat rezultatele:

Eliott Bencherit – Lucas Pouille 3-2 (16-11, 11-14, 12-14, 15-10, 3-1 / “moarte subită”, câştigă primul care are un avans de două puncte)

Benoît Paire – Dustin Brown 3-1 (18-19, 17-14, 18-15, 21-12)

Matteo Berrettini – David Goffin 3-1 (13-12, 20-8, 19-8, 12-11 – s-a jucat şi al 4-lea sfert, pentru setaveraj)

Alexei Popyrin – Feliciano Lopez 3-1 (13-11, 14-17, 14-13, 15-12)

Stefanos Tsitsipas – Richard Gasquet 3-2 (17-12, 14-15, 15-12, 13-15, 5-3)

Clasamentul după două runde este:

Etapa a 3-a se va juca pe 20 iunie, ocazie cu care va intra şi titularul Dominic Thiem, în locul rezervei Eliott Bencherit: