Novak Djokovic a obţinut prima din cele şapte victorii care îi sunt necesare pentru a completa un Grand Slam calendaristic la US Open 2021, după ce anul acesta a devenit campion la Australian Open, Roland Garros şi Wimbledon.
El a ajuns, logic, la 22 de victorii consecutive la turneele majore, iar la US Open a câştigat pentru a 16-a oară în primul tur, din tot atâtea participări (începând cu 2005, a lipsit în 2017).

În primul tur (R128) l-a avut ca adversar pe tânărul danez, Holger Vitus Nodskov Rune (145 ATP, clasat pe cel mai bun loc al carierei, 18 ani împliniţi pe 29 aprilie) [Q], despre care am vorbit de multe ori până acum.
Campionul juniorilor la Roland Garros 2019 a avut o evoluţie meritorie reuşind să câştige setul al doilea al partidei: 7-6(5), după ce a condus cu 3-0 – un break înainte – Nole a egalat şi a preluat conducerea cu încă un break pentru 4-3, Holger a egalat la rândul lui imediat, pentru ca în tie-break să se desprindă la 4-0, apoi la 6-3 şi să convertească a 3-a minge de set.

Celelalte trei seturi au fost câştigate categoric de Djokovic – rezultatele în tabloul PDF de mai jos – Rune fiind susţinut frenetic de spectatori, dar şi chinuit de crampe musculare începând cu setul al treilea. La 5-0 în setul al patrulea, Nole i-a lăsat, în mod evident, un joc tânărului danez, care i-a fost şi partener de antrenament [videoclip cu momentele importante ale partidei, la sfârşitul ştirii]:

Credit Foto: @atp

După meci, Nole şi-a exprimat admiraţia faţă de Holger:

La fileu i-am spus că s-a comportat extrem de bine. A refuzat să abandoneze. Credeam că o va face la sfârşitul setului al treilea. Dar a continuat cu demnitate. A câştigat respectul meu pentru totdeauna. Este încă foarte, foarte tânăr.

Următorul adversar al lui Nole va fi olandezul Tallon Griekspoor (121).

Interesant, că şi pe tabloul feminin, altă mare speranţă a tenisului danez feminin, Clara Tauson, va juca mâine cu liderul ierarhiei

Altfel, şi pe jumătatea superioară – la fel ca pe cea inferioară – în primul tur (R128) au fost eliminaţi 6 capi de serie: Pablo Carreno Busta [9], Alex De Minaur [14], Lorenzo Sonego [20],  Karen Khachanov [25], David Goffin [27], Fabio Fognini (31) [28].

O surpriză importantă s-a consemnat în partida în care Pablo Carreno Busta (12) [9] – semifinalist aici în 2020, dar şi în 2017 – a fost eliminat de Maxime Cressy (151), după ce în tie-break-ul setului decisiv, jucătorul american a salvat 4 mingi de meci, de la 3-6 şi la 6-7, înainte de a converti singura lui şansă de a câştiga partida [videoclip cu momentele importante ale partidei, la sfârşitul ştirii].
Maxime Cressy (clasament maxim: 149 / 19 iulie 2021, 24 de ani) este născut la Paris, a reprezentat Franţa până în 2018, trecuse de primul tur şi la ediţia trecută a US Open şi la Australian Open, anul acesta, dar atunci învinsese jucători din afara top 100 ATP.

Seppi şi Fucsovics
Credit Foto: Darren Carroll / USTA via @usopenorg

Veteranul italian Andreas Seppi (89) l-a eliminat pe Marton Fucsovics (41), după ce în tie-break-ul setului decisiv a salvat nu mai puţin de 5 mingi de meci – de la 4-6, la 7-8, 9-10 şi 10-11 – şi a convertit a 6-a şansă pe care şi-a creat-o, primele 5 ratate la 6-5 în set, apoi la 7-6, 9-8, 12-11 şi 13-12 în tie-break [videoclip cu momentele importante ale partidei, la sfârşitul ştirii].

Aceasta a fost a 44-a partidă pe care a jucat-o Andreas Seppi (clasament maxim: 18 ATP / ianuarie 2013, 37 de ani împliniţi pe 21 februarie) în 5 seturi din 159 pe care le-a disputat în format 3 din 5 [Credit Foto: @TennisMyLife 68].

Astăzi se dispută partidele turului 2 (R64) pe jumătatea inferioară a tabloului: