Irina Begu a câştigat a doua partidă la Wimbledon 2021 şi s-a calificat astfel pentru a doua oară în turul 3 (R32) al turneului, după ediţia 2015 şi pentru a 7-a oară la turneele majore, după Australian Open 2015 (optimi) şi Roland Garros 2015, 2016 (optimi), 2018, 2019.
Ea s-a impus datorită unui joc ordonat, a unei clarviziuni în abordarea punctelor şi mai ales a unei forţe mentale, care i-a permis să treacă peste episodul ratării celor două mingi de meci din setul al doilea, pentru ca apoi să reuşească un set decisiv excelent.

Astăzi, în turul 2 (R64), pe al 4-lea sfert al tabloului, a doua optime:

Irina Begu (79) – Petra Martic (30) [26] 7-5, 6-7(7), 6-3

Partida a durat 2h34′.
Irina a început partida cu un break, avantaj pe care l-a pierdut imediat. Apoi a venit rândul Petrei să se desprindă la 4-2, dar acum jucătoarea noastră a fost cea care a reuşit imediat re-break-ul. Irina s-a desprins în game-ul 11, cu un break câştigat la zero pe care l-a apărat, după ce a anulat o şansă de re-break a adversarei şi convertit apoi  prima minge de set.
Şi în setul al doilea a avut loc un schimb de break-uri în jocurile 2 şi 3 – Irina l-a reuşit pe primul – pentru ca în jocul 7 ea să mai câştige încă o dată la primire, astfel că la 5-4 a servit pentru meci.
A pierdut acel joc la 30 (după 15-40) şi astfel s-a ajuns la un tie-break, unde jucătoarea noastră a revenit de la 0-3 la 5-3, a ratat două mingi de meci la 6-5 şi 7-6, iar ultimele două puncte ale setului au fost câştigate de Martic.
Dar în setul decisiv Irina a fost jucătoarea pragmatică, sigură pe ea şi precisă. A convertit singura minge de break în dreptul ambelor, cea din jocul 4 şi cum s-a avansat pe repede înainte – niciun joc decis la avantaje şi doar două la 30 – victoria nu i-a mai fost contestată de capul de serie din Croaţia.
Irina a câştigat 109 dintre punctele jucate şi a comis 25 de erori neprovocate, adversara ei, 98 de puncte şi 44 de greşeli.

Irina acumulează deocamdată 130 de puncte WTA, un premiu financiar în valoare de 115.000 £ şi o va întâlni în turul 3 (R32), pentru prima dată în carieră, pe Iga Swiatek (9 WTA, clasată pe cel mai bun loc al carierei, 20 de ani împliniţi pe 31 mai) [7].