Patricia Ţig a pierdut partida din primul tur (R128) al Wimbledon 2021, după un început dezastruos, urmat de o revenire dătătoare de speranţe, pe care n-a reuşit să o susţină în setul decisiv.

Astăzi – în partida amânată de ieri – de pe jumătatea superioară a tabloului:

Imagini din timpul partidei
Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photography

Daria Kasatkina (Rusia, 35 WTA) [31]  – Patricia Ţig (63 WTA) 6-0, 3-6, 6-3

Partida a durat 1h38′.
În primul set, Patricia a fost complet depăşită, ea nereuşind să câştige decât 11 din cele 36 de puncte disputate.
În al doilea, a oprit seria adversarei, după ce a salvat două mingi de break în primul joc şi a modificat tabela în dreptul ei. În continuare, Patricia a reuşit break-ul desprinderii în jocul 6, pentru 4-2. La 5-3 a ratat 5 mingi de set la primire, dar a închis cu un joc câştigat la zero.
Nu a reuşit să menţină ritmul şi în setul decisiv, când a venit rândul Kasatkinei să facă break pentru 4-2, căruia i-a mai adăugat unul – câştigat la zero – în ultimul game al meciului.

Astfel, două jucătoare din România – din cele 6 care au fost pe tabloul principal – vor fi prezente în turul 2 (R64): Irina Begu – a cărei partidă va începe imediat – şi Sorana Cîrstea, a cărei adversară a fost decisă.
Aceasta va fi Victoria Azarenka (14, fost lider WTA timp de 51 săptămâni în două serii, prima dată pe 30 ianuarie 2012, 31 de ani, născută pe 31 iulie) [12].

Palmaresul direct îi este favorabil jucătoarei din Belarus: 3-0, dar partidele s-au disputat acum 12-13 ani:

Credit Info: itftennis.com