Sorana Cîrstea a câştigat astăzi în primul tur (R128) al Wimbledon 2021 şi va fi prezentă pentru a 7-a oară în turul 2 (R64) la turneul de Grand Slam pe iarbă – ultima dată, în 2018 – din 12 participări.

Imagini din timpul partidei

Astăzi – în partida amânată de ieri – de pe jumătatea superioară a tabloului, primul sfert al tabloului, a doua optime:

Sorana Cîrstea (45) – Samantha Murray Sharan (Marea Britanie, 230) [WC] 6-3, 6-3

Partida a durat 1h19′.
Sorana a câştigat de 4 ori la primire – din cele 11 şanse pe care şi le-a creat – iar adversara a convertit una din cele 4 mingi de break, în jocul al treilea din primul set.
Jucătoarea noastră a câştigat 71 din punctele disputate, iar Murray Sharan, 54.

Sorana acumulează 70  de puncte WTA, un premiu financiar în valoare de 75.000 £ şi o va întâlni în turul al doilea (R64) pe învingătoarea din partida Victoria Azarenka (14) [12] – Kateryna Kozlova (157), care se dispută acum.