Mihaela Buzărnescu a câştigat ieri a treia partidă la turneul WTA 125 (Challenger) “Nordea Open”, care se dispută, pe zgură, la Båstad şi s-a calificat astfel în prima semifinală – indiferent de circuit – după cea de la WTA 250 Hiroshima (septembrie) 2019.

Mihaela, la Båstad
Credit Foto: Johan Lilja pentru @swedishopen

Ieri, în sferturile de finală:

Mihaela Buzărnescu (160 WTA) – Anna Bondar (241) 6-2, 6-4 în 1h15′, după ce jucătoarea noastră a câştigat de câte două ori la primire în fiecare set, pierzându-şi doar o dată serviciul, în setul al doilea, atunci când cea maghiară a egalat pentru scurt timp.

Mihaela (clasament maxim: 20 WTA / 6 august 2018, 33 de ani) acumulează deocamdată 57 de puncte WTA, un premiu financiar în valoare de 6.000 USD şi o va întâlni în semifinala de pe jumătatea inferioară a tabloului, pentru prima oară în carieră, pe Nuria Parrizas Diaz (148, clasament maxim: 147 WTA / iunie 2021, 29 de ani), care ieri a eliminat-o pe Claire Liu (120) [4]: 6-2, 6-4 în 1h18′.

Mihaela n-a mai întâlnit-o până acum pe jucătoarea din Spania, care anul acesta a câştigat primele – şi singurele, deocamdată – partide în circuitul principal, pentru sferturile de la WTA 250 Bogota, a trecut câte două runde în calificările Roland Garros şi Wimbledon şi a cucerit 4 titluri la nivel ITF W25.
Partida este programată prima de pe terenul central şi va începe la ora 12.00.

Semifinala de pe jumătatea superioară a tabloului va fi:

Rebecca Peterson (Suedia, 60) [1]Olga Govotsova (Belarus, 136) [7]

În proba de dublu, echipa Anna Bondar / Jaqueline Cristian [4] s-a retras din turneu înaintea partidei din sferturi.