Ploaia a interzis ieri disputarea oricărei partide la turneul WTA 250 “Bad Homburg Open presented by Engel & Völkers”, aşa că astăzi se vor disputa şi sferturile de finală şi semifinalele.

Credit Foto: @badhomburgopen

E adevărat, doar trei sferturi de finală, pentru că Victoria Azarenka (14 WTA) [2] s-a retras din turneu şi i-a lăsat cale liberă în semifinale Sarei Sorribes Tormo (54) [7].

Azarenka jucase miercuri în optimi o partidă de 3h2′ cu Alizé Cornet (56): 6-4, 3-6, 7-6(7), după ce jucătoarea din Belarus ratase două mingi de meci la 5-4 – aflată la primire – salvase două la 5-6 şi încă două în tie-break la 5-6 şi 6-7, înainte de a câştiga.

Sara Sorribes Tormo (clasament maxim: 46 WTA / aprilie 2021, 24 de ani) va juca în prima semifinală după WTA 250 Monterrey (martie) 2021, iar în săptămâna precedentă câştigase primul titlu al carierei la WTA 250 Guadalajara.

Sorribes Tormo, Kvitova, Kerber, Podoroska,
Siegemund, Anisimova, Siniakova la Bad Homburg
Credit Foto:badhomburg-open.de

Firesc, situaţia pe tablou rămâne aceeaşi ca acum două zile cu alţi 4 capi de serie prezenţi printre celelalte 6 jucătoare calificate în sferturi: Petra Kvitova (12) [1], Nadia Podoroska (39) [5] – se vor întâlni în primul sfert al tabloului -, Angelique Kerber (28) [4] – o va întâlni pe Amanda Anisimova (81) în al doilea sfert – şi Laura Siegemund (55) [8], care o va întâlni pe Katerina Siniakova (76), pe al treilea sfert.

Tot astăzi se vor juca semifinalele probei de dublu.

Partida:

Nadiia Kichenok (Ucraina, 46 WTA la dublu) / Raluca Olaru (40) [2]Vivian Heisen (Germania, 116) / Kveta Peschke (Cehia, 20) [4]

este programată a 3-a de pe terenul 1 şi va începe la ora estimată 14.30.

În celalaltă semifinală s-au calificat deocamdată favoritele principale Darija Jurak (Croaţia, 21) / Andreja Klepac (Slovenia, 35) [1], ale căror adversare vor fi desemnate astăzi, zi în care va fi decisă şi echipa calificată în finală de pe jumătatea superioară a tabloului.