Cu excepţia retragerii de la WTA 1000 “Mutua Madrid Open” a  Garbiñei Muguruza [10], despre care aflasem ieri – şi eliminarea Elinei Svitolina [4], de către Jil Teichmann (40), pe care, de asemenea, o evidenţiasem [rezumatul video al partidei, la sfârşitul articolului], 5 din ceilalţi 6 capi de serie, care au evoluat ieri pe jumătatea superioară a tabloului, au obţinut victorii categorice, iar adversara Petrei Kvitova [9], Marie Bouzkova (56) a abandonat în setul 2 din cauza unei accidentări la mâna dreaptă.

Rezultatele în tabloul PDF de mai jos

Barty [1], Bertens [7], Bencic [8], Kvitova [9], Swiatek [14] şi Konta [15],
în timpul partidelor de ieri

Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photography

De semnalat ar mai fi:

• victoria obţinută de Angelique Kerber (26), în faţa Marketei Vondrousova (21), la prima întâlnire dintre ele: 7-6(5), 6-1 după ce jucătoarea din Germania revenise în primul set de la 0-2
  • eliminarea lucky loser-ului Su-Wei Hsieh (65) – pe care o menţionam ieri şi în alt context – de către Tamara Zidansek (80) [Q] – 6-2, 6-4 – slovena învingând-o pe taiwaneză pentru a doua oară la această ediţie a turneului, prima dată, în runda a doua a calificărilor: 6-1, 6-0. Zidansek urmează să o întâlnească în turul doi (R32) pe Ashleigh Barty.
  • o altă retragere din turneu: Svetlana Kuznetsova (36) – finalistă aici în 2015 – din cauza unei accidentări suferite în timpul antrenamentului, la tendonul polipteu, locul ei – pe jumătatea inferioară a tabloului – fiind luat de Polona Hercog (73) [LL]

Repartiţia capilor de serie pe jumătatea superioară a tabloului:

Sfertul 1: Barty (1 WTA) [1], Swiatek (17) [14], Kvitova (12) [9], Bertens (10) [7]

Sfertul 2: Svitolina (5) [4] Teichmann, Konta (18) [15], Muguruza (13)[10] Kovinic [LL] Stephens, Bencic (11) [8]

Astăzi se dispută partidele turului 1 (R64) de pe jumătatea inferioară a tabloului, cu jucătoare din România prezente în trei partide.