Aflasem de aseară ora la care va juca Simona Halep (3 WTA) [2], astăzi, în sferturile de finală ale WTA 500 “Porsche Tennis Grand Prix”, care se dispută la Stuttgart – meciul 3, nu mai devreme de ora 19.30 –  dar nu şi adversara pe care o va întâlni.

Aceasta va fi Ekaterina Alexandrova (34), care în ultimul meci al sesiunii de ieri a eliminat-o pe Belinda Bencic (12) [8]: 6-1, 7-5 după 1h28′ şi în primul tur (R28) trecuse de Karolina Muchova (22): 4-6, 6-2, 6-3 după 2h17′.

Partida de la WTA 1000 (Premier 5), Cincinnati 2019

Ekaterina Alexandrova (clasament maxim: 25 WTA / februarie 2020, 26 de ani) are în acest sezon un palmares victorii – înfrângeri 9-7 – cel mai bun rezultat fiind tocmai semifinalele de la WTA 500 “Gippsland Trophy”, după 3 partide câştigate.
Două victorii a legat la Australian Open şi WTA 500 Abu Dhabi, câte un meci a câştigat la WTA 1000 Miami şi WTA 500 St. Petersburg, iar la WTA 1000 Dubai şi WTA 250 Lyon a pierdut în primul tur.

În afara Simonei, a mai învins o singură jucătoare din top 50, pe Iga Swiatek (17), în turul 2 la “Gippsland Trophy”, iar două dintre înfrângeri sunt la Clara Tauson (139) – viitoarea campioană – la WTA 250 Lyon şi Kaia Kanepi (94), la “Gippsland Trophy”.

La conferinţa de presă, Simona a spus printre altele:

Am fost puţin neliniştită înaintea partidei, pentru că pierdusem ambele întâlniri pe care le jucasem cu ea, mi-era teamă de scurtele ei, aşa că Darren mi-a spus să fiu mai agresivă astăzi. Asta am făcut şi mi-a ieşit bine, am făcut o partidă excelentă. M-a ajutat şi că am fost foarte concentrată la ce aveam de executat.
Mi-a fost dor să revin pe teren, după pauza de câteva săptămâni, iar victoria şi jocul excelent pe care l-am făcut azi sunt benefice pentru mentalul meu, la începutul unui sezon pe zgură, care va fi deosebit de dur.

Acum am încredere că am un nivel ridicat şi dacă voi reuşi să-l păstrez, va fi bine.

[Rezumatul video al partidei, la sfârşitul ştirii]

Altfel, doar doi capi de serie au fost eliminaţi până acum, mai sus menţionata Bencic [8] şi Kenin [4], alaltăieri, două jucătoare care oricum n-au fost în formă până acum în 2021, astfel că sferturile de finală sunt foarte tari, cu 6 jucătoare din top 10 WTA.

Pe jumătatea Simonei – cea inferioară – celălalt sfert de finală este:

Aryna Sabalenka (7) [5]Anett Kontaveit (27)

*

În primul meci de pe terenul semi-central, cu începere de la ora 15.00 este programată partida din sferturile de finală ale probei de dublu:

Nadiia Kichenok (Ucraina, 45) / Raluca Olaru (43) – Mona Barthel (126) / Anna-Lena Friedsam (40) (ambele Germania).
Învingătoarele le vor întâlni în semifinale pe Desirae Krawczyk (24) / Bethanie Mattek-Sands (16) [1].