Sorana Cîrstea şi Ana Bogdan au debutat cu victorii în două seturi la turneul WTA 250, “TEB BNP Paribas Tennis Championship”, care se dispută pe zgură, la Istanbul.

În partidele din primul tur (R32) disputate astăzi:

Imagini din timpul celor două întâlniri
Credit Foto: @tennischampist

Sorana Cîrstea (67 WTA) – Kateryna Kozlova (Ucraina, 130) 6-4, 7-6(6)

Partida a durat 2h.
O partidă controlată de Sorana la începuturile seturilor, dar cu probleme mari la închiderea acestora: în primul a ratat trei mingi de set la 5-2 la primire, apoi şi-a pierdut serviciul, ca să închidă tot la primire, după ce ratase alte trei mingi de set; în al doilea a fost egalată de la 5-2, la 5-5 a ratat trei imingi de meci – două consecutive de la 40-15 – pentru ca în tie-break să fie nevoită să apere o minge de set a adversarei la 5-6 înainte de a câştiga ultimele două puncte ale partidei.

Sorana o va întâlni în optimi pe Anastasia Potapova (Rusia, 76), care a eliminat-o astăzi pe compatrioata şi tiza ei, Anastasia Pavlyuchenkova (39) [6], după o partidă dramatică: 7-6(2), 6-7(8), 6-4 în 3h5′. Câte 8 break-uri în primele două seturi şi 5 în decisiv, Potapova ratând o minge de meci, la 7-6, în manşa a doua.

Palmaresul direct îi este favorabil Potapovei, care a învins-o pe Sorana în sferturile de finală ale WTA 250 Budapesta 2019: 6-4, 6-7(5), 7-5.

Ana Bogdan (102) – Nao Hibino (Japonia, 82) 6-3, 6-3

Partida a durat 1h14′.
Ana şi-a pierdut serviciul în primul joc al partidei, dar a egalat imediat şi s-a desprins în jocul al 6-lea.
În setul al doilea, ea fost cea care a început cu un break, a fost prinsă din urmă pentru 3 egal, dar de acolo a câştigat toate jocurile până la final, două dintre ele la primire.

Ana o va întâlni în optimile de finală (R16) pe învingătoarea din partida Cagla Buyukakcay (177) [WC]Barbora Krejcikova (42) [5], care va închide programul zilei de astăzi, pe terenul central.

Jucătoarele noastre au acumulat deocamdată câte 30 de puncte WTA şi premii financiare în valoare de 3.675 USD.