Pe jumătatea superioară a tabloului de dublu la WTA 250 “Transylvania Open”, trei din cele patru echipe calificate în sferturile de finală au cel puţin o jucătoare din România în componenţă.

Dacă despre sfertul al doilea al tabloului, 100% românesc, Niculescu / Ruse [3]Begu / Mitu, am vorbit ceva mai devreme, pe primul s-a calificat echipa Irina Bara (129) / Ekaterine Gorgodze (Georgia, 102), care a trecut astăzi, în primul tur (R16), de  Mona Barthel (132) / Anna-Lena Friedsam (92) (ambele Germania): 7-5, 6-2 în 1h2′, după ce echipa româno-gruzină a câştigat de câte două ori la retur în fiecare set şi a anulat singura oportunitate de break a adversarelor.

Irina şi Ekaterine acumulează câte 60 de puncte WTA, un premiu financiar comun în valoare de 2.300 USD şi le vor întâlni în sferturile de finală pe Alena Fomina-Klotz (188) / Ekaterina Yashina (162) (ambele Rusia), care le eliminaseră încă de luni pe favoritele principale, finalistele de la WTA 500 Ostrava, Kaitlyn Christian (SUA, 52) / Erin Routliffe (Noua Zeelandă, 55) [1]: 7-5, 5-7, [10-7].

*

În schimb,  astăzi, în primul tur (R16) la WTA 250 “Courmayeur Ladies Open”:

Ingrid Neel (SUA, 98) / Alicja Rosolska (Polonia, 119) – Nadiia Kichenok (Ucraina, 34) Raluca Olaru (36) [2] 4-6, 6-3, [10-8] în 1h35′, după ce echipa româno-ucraineană a condus şi în setul al doilea, cu 3-1, iar în tie-break-ul de meci, adversarele s-au desprins de la 8 egal.

*

La ATP 500 “Erste Bank Open”, partida din primul tur (R16):

Rajeev Ram (SUA, 4 ATP la dublu) / Joe Salisbury (Marea Britanie, 3) [2] – Lloyd Harris (Africa de Sud, 198) / Horia Tecău (18) 6-3, 6-0