Doar o jucătoare din România mai este activă pe tabloul de simplu al turneului WTA 250 “Zavarovalnica Sava Portorož”.

Sorana, după antrenamentul de ieri
– are două zile de pauză – la o plimbare prin Portorož

Sorana Cîrstea (40 WTA) [4] o va avea ca adversară în optimile de finală pe Tereza Martincova (Cehia, 61, clasament maxim: 60 WTA / 16 august 2021, 26 de ani), care a trecut ieri în primul tur de Kristina Kucova (Slovacia, 119): 6-4, 6-1 în 1h18′.

Palmaresul direct este 1-1:

Credit Info: itftennis.com

Partida din primul tur al WTA 250 Chicago, de luna trecută.

Meciul nu este programat miercuri.

Marţi, în primul tur (R32):

Credit Foto: @zavarovalnicasavaportoroz

Yulia Putintseva (Kazahstan, 44) [2]Jaqueline Cristian (127) 6-4, 6-4 în 1h35′.

Jucătoarea noastră a avut câteva reuşite, în special lovituri de forehand năprasnice, dar nu a pus sub semnul întrebării victoria adversarei: în primul set aceasta s-a desprins la 4-1, două break-uri înainte, iar Jaqueline nu a reuşit să recupereze decât unul, iar în al doilea, break-ul Yuliei din jocul 7 i-a fost suficient, aceasta şi pentru că în jocul 6, Jaqueline ratase o minge de break, iar în al 8-lea, două de re-break de la 40-15.
Scorul la puncte a fost strâns – 68-60 pentru învingătoare – în condiţiile în care Putintseva a încheiat partida cu un game câştigat la zero.

Altfel, după ce luni fusese eliminat un cap de serie – Donna Vekic [8] – ieri au ieşit alţi trei, în partidele:

Juvan, Paolini, Bronzetti

Kaja Juvan (Slovenia, 103) – Petra Martic (Croaţia, 42) [1] 6-3, 6-4

Jasmine Paolini (Italia, 87) – Dayana Yastremska (Ucraina, 53) [6] 7-6(5), 4-1 abandon

Lucia Bronzetti (Itala, 167) [Q] – Rebecca Peterson (Suedia, 80) [7] 6-3, 6-3

Bronzetti este cea pe care o elimina Jaqueline săptămâna trecută în optimile WTA 125 Karlsruhe şi Gabi în sferturile WTA 250 Palermo şi despre care vorbeam prima dată atunci când obţinea primele două victorii ale carierei pe un tablou principal, pentru sferturile de finală ale WTA 250 Lausanne.

Situaţia capilor de serie după primul tur (R32)