Andrey Rublev (8 ATP) [5] este primul finalist al turneului ATP 500 Series “Erste Bank Open”.

Două slideshow-uri a câte 5 imagini din timpul partidei

În semifinala de pe jumătatea inferioară a tabloului, el a trecut astăzi de Kevin Anderson (111 ATP) [PR – clasament protejat], după ce jucătorul sud-african a abandonat, când scorul era 6-4, 4-1. Partida a durat 1h2′.
În primul set, s-a câştigat cu serviciul în primele 9 jocuri, fară ca vreunul dintre ele să se joace la avantaje. Jucătorul rus a reuşit break-ul în al 10-lea, după ce a convertit a 3-a minge de set, toate în prelungirile game-ului.
În setul 2, Kevin Anderson a început să acuze probleme fizice din ce în ce mai mari, iar prestaţia lui a fost în consecinţă.

Andrey Rublev (23 de ani, clasat pe cel mai bun loc al carierei) s-a calificat în a 5-a finală a sezonului – după ce le câştiga pe primele 4 la 250 Series Doha, Adelaide, 500 Series Hamburg şi St. Petersburg – a 6-a pe hard, palmares: 4-1 [2-1 pe zgură] – şi a 9-a a carierei, palmares 6-2: 2-1 la categoria 500 Series, 4-1 la 250 Series.

• 500 Series Viena – 4 victorii pentru finală

Palmares victorii – înfrângeri: 23-3 / 18-1 de la Hamburg încoace, 14 victorii consecutive la turneele 500 Series.

Turneele Săptămânii (rezultate complete)
Click pe butonul corespunzător și selectați tabloul pe care vreți să-l vizualizați