Simona Halep a câştigat a 4-a partidă la Australian Open 2021 după ce pierduse al treilea set consecutiv în faţa Igăi Swiatek.
Un meci de un foarte ridicat nivel tehnic, în care ambele jucătoare au stat sus în teren, de unde au atacat şi au contraatacat  mai tot timpul.

Simona nu a jucat rău nici în prima parte a partidei, dar adversara ei a fost cu adevărat excepţională, cu o agresivitate dusă la extrem, neînsoţită de prea multe erori, care în cele din urmă a prevalat.
Doar că jucătoarea noastră a încetinit puţin ritmul schimburilor în următoarele două seturi şi astfel a devenit ea cea care a dictat condiţiile până la finalul partidei. Cu un mental excelent, a reuşit să-şi respecte planul de joc şi să-şi valorifice experienţa superioară şi să strice astfel cadenţa lui Swiatek.

Simona Halep a devenit astăzi a 8-a jucătoare în activitate care a câştigat 100 de partide la un turneu de Grand Slam

În partida din optimile de finală, de pe jumătatea inferioară a tabloului:

Simona Halep (2 WTA) [2] – Iga Swiatek (17) [15] 3-6, 6-1, 6-4

Partida a durat 1h50′.

• primul set a început cu 6 jocuri câştigate la serviciu, doar primul (în care a servit Simona) a avut nevoie de avantaje. În al 7-lea, jucătoarea noastră a avut primele două mingi de break din partidă, ambele ratate, la a doua, fileul intervenind într-o oarecare măsură, în favoarea lui Swiatek.
    A urmat un joc de serviciu, pe care Simona l-a pierdut la zero – la fel ca în precedentele două tururi – şi un joc de serviciu pierdut la 15, astfel că Swiatek a încheiat setul cu o serie de 10 puncte din 11.
  • în al doilea, românca a început excelent: 3-0 cu un singur punct pierdut în cele două jocuri de serviciu şi cu a 3-a minge de break convertită, în cel de primire. Swiatek a întrerupt această serie cu un joc câştigat la serviciu, dar Simona a ripostat cu încă trei jocuri, niciunul neavând nevoie de avantaje
  • Simona a început cu un joc câştigat la primire şi decisivul. În următorul, a salvat două mingi de break, dar în al 4-lea, Iga a egalat la 2.
    Acum a venit însă rândul Simonei să facă un break la zero, iar pe acesta adversara nu l-a mai putut recupera, nemaiprocurându-şi nicio ocazie de break. Românca a încheiat partida cu un game alb

Simona o va întâlni în sferturile de finală – partida se va disputa marţi – pe Serena Williams (11) [10] cu care are un palmares direct 2-9:

Credit Info: itftennis.com