Au fost decise cele 16 jucătoare calificate în optimile de finală ale probei de simplu feminin la turneul de tenis al Jocurilor Olimpice.

După o zi cu destule şi importante rezultate neaşteptate, astăzi în optimi s-au calificat:

• 5 jucătoare cotate printre primii 8 capi de serie: Osaka [2], Svitolina [4], Ka. Pliskova [5], Muguruza [7], Krejcikova [8]
  • 4 jucătoare cotate în intervalul 9-16 al capilor de serie: Bencic [9], Pavlyuchenkova [13], Sakkari [14] şi Rybakina [15]
  • 7 jucătoare necotate printre capii de serie: Badosa, Podoroska, Vondrousova, Sorribes Tormo, Vekic, Van Uytvanck, Giorgi

Cele mai multe jucătoare calificate în optimi, câte 3, sunt reprezentante ale Spaniei – Muguruza, Badosa, Sorribes Tormo – şi Cehiei – Ka. Pliskova, Krejcikova, Vondrousova – restul celor 10 naţiuni au câte o reprezentantă

Dacă despre eliminarea liderului ierarhiei WTA am vorbit, astăzi au fost eliminaţi alţi doi capi de serie dintre primii 8, în partidele:

Donna Vekic (Croaţia, 50) – Aryna Sabalenka (Belarus, 3) [3] 6-4, 3-6, 7-6(3), după ce învingătoarea a revenit de la 1-3 în setul decisiv, scor la care Sabalenka a ratat două mingi de dublu break.
Palmaresul direct a devenit acum 4-1 pentru Vekic.

Donna Vekic (clasament maxim: 19 WTA / noiembrie 2019, 25 de ani) a obţinut astăzi a 4-a victorie a carierei în faţa unei jucătoare din top 5 WTA – prima după doi ani şi jumătate, la Petra Kvitova (2) în sferturile WTA 500 St. Petersburg 2019 – şi a 8-a în faţa uneia din top 10.

Paula Badosa (Spania, 29) – Iga Swiatek (Polonia, 8) [6] 6-3, 7-6(4), după ce învingătoarea a revenit de la 1-3 în primul set şi de la 0-2 în al doilea.
Aceasta a fost prima lor întâlnire.

Paula Badosa (clasată pe cel mai bun loc al carierei, 23 de ani) a obţinut a doua victorie în faţa unei jucătoare din top 10 WTA, prima a fost cea în faţa liderului WTA în sferturile WTA 500 Charleston, în luna aprilie.

De semnalat şi un al treilea rezultat, în care a fost eliminată medaliata cu bronz de la ediţia trecută:

Alison Van Uytvanck (Belgia, 59) – Petra Kvitova (Cehia, 13) [10] 5-7, 6-3, 6-0, după ce învingătoarea a câştigat de la 2-3 în setul doi, ultimele 10 jocuri, iar învinsa nu a câştigat decât 16 din cele 47 de puncte jucate în setul decisiv.
Palmaresul direct a devenit 1-1.

Alison Van Uytvanck (clasament maxim: 37 WTA / august 2018, 27 de ani) a obţinut prima victorie în faţa unei jucătoare din top 20 WTA, de la cea în faţa Garbiñei Muguruza (3) – adversara pe care o va întâlni în optimi – în turul 2 al Wimbledon 2018.

Carla Suárez Navarro (206 – clasament protejat: 68 WTA) a jucat ultima partidă în proba de simplu la Olimpiadă, fiind învinsă de Karolina Pliskova (7) [5]: 6-3, 6-7(0), 6-1.

[Rezultatele complete, în tabloul PDF de mai jos]

Jucătoarele scrise cu negru – capi de serie – şi cele cu verde – care au eliminat capi de serie sau au avansat pe culoarul acestora – se vor întâlni în optimile de finală:

Jumătatea superioară

Sfertul 1: Barty (1 WTA) [1] Sorribes Tormo (47), Pavlyuchenkova (18) [13], Bencic (12) [9], Krejcikova (11) [8]

Sfertul 2: Sabalenka (3) [3] Vekic (50), Rybakina (20) [15], Kvitova (13) [10] Van Uytvanck (59) , Muguruza (9) [7]

Jumătatea inferioară

Sfertul 3: Ka. Pliskova (7) [5], Brady (15) [11] Giorgi (61), Sakkari (19) [14], Svitolina (6) [4]

Sfertul 4: Swiatek (8) [6] Badosa (29), Mertens (17) [12] Alexandrova (34) Podoroska (38), Bertens (24) [16] Vondrousova (42), Osaka (2) [2]