După ce Alison Riske elimina mai devreme liderul WTA, Ashleigh Barty, alţi doi capi de serie au fost eliminaţi în partide ale căror protagoniste au fost 3 jucătoare din Cehia:

Două Slideshow-uri a câte 5 imagini din timpul celor două partide

Karolina Muchova (Cehia, 68 WTA) – Karolina Plíšková (Cehia, 3) [3] 4-6, 7-5, 13-11 în 3h17′

Karolina Muchova (20 de ani, clasată pe cel mai bun loc al carierei) se califică pentru prima dată în sferturile de finală ale unui turneu de Mare Şlem la a 4-a participare – cel mai bun rezultat de până acum era turul 3 (R32) la US Open 2018, egalează palmaresul direct cu Plíšková – 1-1 – şi obţine prima victorie în faţa unei jucătoare din top 10 / top 5 WTA.

Ea o va întâlni în finala celui de-al 3-lea sfert al tabloului pe Elina Svitolina (8) [8] care a trecut:  6-4, 6-2 în 1h49′ de Petra Martic (Croaţia, 24) [24]

*

Barbora Strycova (Cehia, 54 WTA) – Elise Mertens (Belgia, 21) [21] 4-6, 7-5, 6-2 în 2h22′, după ce jucătoarea din Cehia a revenit de la 3-5 în setul 2, primind şi servind cu succes (ambele jocuri câştigate la 15) pentru a rămâne în turneu.

Barbora Strycova (33 de ani, clasament maxim: 16 WTA / ianuarie 2016)  s-a calificat pentru a doua oară în sferturile de finală ale unui turneu de Mare Şlem, prima dată tot la cel care se dispută pe iarbă, la ediţia din 2014.

Ea o va întâlni în finala celui de-al doilea sfert al tabloului pe învingătoarea din partida Johanna Konta (Marea Britanie, 18) [19]Petra Kvitova (Cehia, 6) [6], care acum este în decisiv.