Excelent parcursul de până acum al Ralucăi Olaru, alături de partenera ei din proba de dublu, Darija Jurak, la WTA Premier Mandatory “BNP Paribas Open”.

Credit Foto: wtatennis.com

Ieri, ele au obţinut a doua victorie aici, în optimile de finală:

Darija Jurak (Croaţia, 40 WTA la dublu) / Raluca Olaru (38) – Kirsten Flipkens (Belgia, 33) / Johanna Larsson (Suedia, 37) 7-6(5), 6-3

Partida a durat 2h37′.
6 din primele 8 jocuri ale primului set au fost break-uri, iar de la 4-4 s-a câştigat cu serviciul. Egalitatea s-a menţinut şi în tie-break până la 4-4, când Jurak / Olaru s-au desprins şi au convertit a doua minge de set.
Şi în setul 2 au fost multe breakuri – 5, dar Raluca şi Darija au condus în permanenţă.

Raluca şi Darija acumulează deocamdată câte 215 puncte şi un premiu financiar comun în valoare de 57.000 USD.

Adversarele lor din sferturile de finală vor fi Gabriela Dabrowski (Canada, 15) / Yifan Xu (China, 15) [5], care în turul 1 şi în optimi au eliminat echipe cu jucătoare românce în componenţă.

*

Astăzi, în prima partidă de pe terenul 4, la ora 20.00, va începe partida din optimile de finală ale probei de dublu la ATP Masters 1000 “BNP Paribas Open”:

Jean-Julien Rojer (Olanda, 22 ATP la dublu) / Horia Tecău (33) – Henri Kontinen (Finlanda, 16) / John Peers (Australia, 18) [8]