Irina Begu a obţinut astăzi a doua victorie la turneul WTA International “Hobart International” şi prima calificare în sferturile de finală de la International Seul 2018 (20 septembrie) încoace.

În partida contând pentru optimile de finală:

Irina Begu (76 WTA) – Anna Blinkova (Rusia, 96) [Q] 4-6, 7-6(2), 6-2

Partida a durat 2h39′.
Chiar dacă a reuşit un break în primul joc al partidei, Irina a pierdut primul set, după ce adversara ei a reuşit să câştige cu returul în jocurile 7 şi 10.
În manşa a doua, jucătoarea noastră a ajuns într-o situaţie foarte grea: 2-5 (un break în urmă). De aici a urmat însă o revenire marca “Begu”,  evoluţia partidei răsturnându-se. Irina – care n-a avut de înfruntat nicio minge de meci –  a adus setul într-un tie-break pe care l-a dominat clar şi în decisiv a dominat categoric.

Irina acumulează 60 de puncte, un premiu financiar în valoare de 6.175 USD şi o va întâni în sferturile de finală pe Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia, 77, clasament maxim: 26 WTA / octombrie 2015, 24 de ani), care astăzi a eliminat-o pe Alison van Uytvanck (Belgia, 51) [8]: 6-3, 6-2 în 1h28′.
Acum, pe această jumătate de tablou (inferioară) nu mai este activ niciun cap de serie.

Irina are un plamares direct 2-3 cu Schmiedlova:

Credit Info: itftennis.com