Partida contând pentru turul 2 (R64) al turneului WTA 1000 (fost Premier Mandatory) “Miami Open presented by Itaú”:

Simona Halep (3 WTA) [3]Caroline Garcia (51)

Palmares direct: 6-1

Credit Info: itftennis.com

se va juca joi, a fost programată a 4-a de pe terenul 1 şi va începe cel mai devreme la ora 23.00.

Simona Halep joacă pentru a 9-a oară la turneul de la Miami, după ediţiile 2011-2013, 2015-2019. Cele mai bune rezultate le-a obţinut în 2015 şi 2019, când a ajuns în semifinale. În 2016 şi 2017 s-a oprit în sferturile de finală.

În 2021, a participat la două evenimente – WTA 500 “Gippsland Trophy”, Melbourne şi Australian Open – la ambele a ajuns până în sferturile de finală.

[videoclip de la Media Day, la sfârşitul articolului, cu Simona prezentându-şi obiectivele pentru anul acesta: turneele de Grand Slam, Jocurile Olimpice, turneele în general şi mai puţin clasamentul – Credit @outsidetheball]

Despre evoluţia din 2021 a Carolinei Garcia am vorbit înaintea partidei pe care a jucat-o în turul 1. La Miami joacă pentru a 8-a oară, cel mai bun rezultat fiind optimile de finală din 2019.

În partida din primul tur (R96), Garcia a învins-o pe Mihaela Buzărnescu (137 WTA): 6-1, 6-2 în 1h4′, după o partidă în care a câştigat de câte două ori la primire în fiecare set, iar jucătoarea noastră nu şi-a creat nicio şansă de break. Mai mult, Mihaela nu a câştigat decât 9 puncte la primire (3 / 19 în primul set) din 42 jucate (21,4%).

În altă partidă din primul tur (R96):

Anna Kalinskaya (Rusia, 115) [WC]Irina Begu (74) 6-4, 7-6(5)

Partida a durat 1h51′.
Irina a încercat destule, dar nu a reuşit să încline balanţa în favoarea ei şi tot din cauza evoluţiei din jocurile de retur. Kalinskaya a făcut un singur break în meci, cel din primul joc al partidei. Irina şi-a creat 3 şanse de re-break – în jocurile 6, 8 şi 10 – toate ratate.
În setul al doilea, singura ocazie de break – ratată – a aparţinut jucătoarei din Rusia.
Irina a pornit slab în tie-break – 1-5 – dar apoi s-a redresat şi ne-a dat speranţe pentru una din revenirile ei marcă înregistrată – 3-5 şi apoi două mingi de meci salvate de la 3-6 – dar acum nu a fost cazul, căci două ratări mari au împiedicat-o să-şi realizeze obiectivul: un smash şi un voleu, ambele de lângă fileu, amândouă în plasă.

Irina a jucat pentru a 8-a oară la Miami, iar în 2019 – puncte care se vor scădea pentru toate jucătoarele, începând cu viitorul clasament – a pierdut tot în turul 1.