Sorana Cîrstea a obţinut a doua victorie la WTA 250 “TEB BNP Paribas Tennis Championship”, care se dispută pe zgură, la Istanbul şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului.
Este pentru a doua oară în 2021, când Sorana va juca această fază, prima dată la un turneu de categoria WTA 500, “Grampians Trophy”, Melbourne, după o victorie la Belinda Bencic (12). A mai legat două victorii şi la Australian Open, a doua, obţinută în faţa Petrei Kvitova (8).

Ieri a câştigat partida din optimile de finală ale turneului de la Istanbul:

Imagini din timpul meciului
Credit foto: @tennischampist

Sorana Cîrstea (67 WTA) – Anastasia Potapova (Rusia, 76) 7-6(6), 6-4

Partida a durat 1h45′.
În manşa întâi, jucătoarea noastră a avut în trei rânduri un break în urmă, pe care l-a recuperat imediat, pe ultimul însă cu emoţii mari, căci la 5-6, aflată la retur, a salvat trei mingi de set consecutive şi apoi a completat seria de cinci puncte câştigate la rând. Pentru ca în tie-break să reziste revenirii adversarei, care salvase tot trei mingi de set consecutive, de la 6-3.
În setul al doilea de la 1-1, şapte jocuri la rând au fost break-uri, unul în plus pentru Sorana, care a închis apoi partida la serviciu, câştigând 8 din ultimele 9 puncte [mingea de meci, la sfârşitul ştirii].
Ea a egalat astfel palmaresul direct cu Potapova, care este acum 1-1.

Sorana acumulează 60 de puncte WTA, un premiu financiar în valoare de 5.800 USD şi o va întâlni în sferturile de finală pe învingătoarea din partida Vera Zvonareva (115) [WC] – Fiona Ferro (57), care este programată a treia de pe terenul central şi va începe cel mai devreme la ora 17.00.

După ce marţi, pe sfertul ei – al 4-lea – fusese eliminată Petra Martic [2] şi Potapova o eliminase pe Anastasia Pavlyuchenkova [6], ieri pe al 3-lea au fost eliminaţi ambii capi de serie: Daria Kasatkina (37) [4] de către Marta Kostyuk (85) şi Qiang Wang (50) [8] de către Ana Konjuh (241), astfel că pe jumătatea inferioară nu mai este activă nicio jucătoare cotată printre favorite.

[Rezultatele complete în tabloul PDF de mai jos]

*

Astăzi (joi) vine rândul celeilalte jucătoare din România prezentă pe tabloul de simplu să joace în optimile de finală.

Partida:

Ana Bogdan (102) – Barbora Krejcikova (42) [5]

Palmares direct: 1-0

Credit Info: itftennis.com

a fost programată a patra (ultima) de pe terenul central şi va începe la ora estimată 18.30.

Barbora Krejcikova (clasament maxim: 38 WTA / 15 martie 2021, 24 de ani), care mai nou are un cuvânt greu de spus şi în proba de simplu, are un palmares victorii-înfrângeri în 2021, 11-6.
Cel mai bun rezultat al carierei l-a obţinut în luna martie, atunci când s-a calificat în finala WTA 1000 Dubai, să precizăm totuşi, că a reuşit aceasta după 5 victorii în faţa unor jucătoare clasate mai jos de locul 40.
Cea mai preţioasă victorie de anul acesta este la Elena Rybakina (19) la WTA 500 “Grampians Trophy”, Melbourne, singurul unde Krejcikova a mai legat două victorii, la celelalte patru evenimente pe care le-a disputat a pierdut în turul 2.
A fost învinsă de Yulia Putintseva (28) la Abu Dhabi, Jennifer Brady (24) – la “Grampians Trophy”, Melbourne, Ekaterina Alexandrova (32) la Australian Open, Cristina Bucşa (166) – în calificările WTA 500 Doha, Garbiñe Muguruza (16) – în finala WTA 1000 Dubai, Iga Swiatek (16) – la WTA 1000 Miami.

*

În primul meci de pe terenul central, de la ora 13.00 este programată partida din sferturile de finală ale probei de dublu:

Lidziya Marozava (93 WTA la dublu) / Andreea Mitu (103) – Paula Kania-Choduń (Polonia, 129) / Julia Wachaczyk (Germania, 116)

Marozava / Mitu sunt în cursul unei serii de 5 victorii, primele 4 pentru titlul de la ITF W60 Oeiras.

Kania / Wachaczyk , care joacă pentru prima dată împreună aici, le-au eliminat ieri pe favoritele 3, Arruabarrena / Voracova: 6-2, 6-2 în 1h9′.

Paula Kania s-a căsătorit în iunie, anul trecut cu Pavel Choduń, iar Julia Wachaczyk este coechipiera din ultima vreme a Laurei Paar, care a jucat săptămâna aceasta la 500 Stuttgart.