Stefanos Tsitsipas s-a calificat astăzi, la ATP 500 “Barcelona Open Banc Sabadell”, în a doua finală în săptămâni consecutive, după cea de la ATP Masters 1000 Monte Carlo, pe care o câştiga.
Mai mult, în cele 9 partide câştigate la rând – primele jucate pe zgură anul acesta – nu a pierdut niciun set.

În semifinala de pe jumătatea inferioară a tabloului de la Barcelona:

Stefanos Tsitsipas (5 ATP) [2] – Jannik Sinner (19) [11] 6-3, 6-3 în 1h23′ şi după ce jucătorul grec a câştigat o dată la primire în primul set,  de două ori în al doilea şi a salvat toate cele 4 mingi de break ale italianului, câte două în fiecare set [mingea de meci şi un moment amuzant cu Stefanos, la sfârşitul ştirii].

Palmaresul direct a devenit acum 2-1 pentru Stefanos, Jannik câştigase partida din turul 2 (R32) al Masters 1000 Roma 2020.
În sferturile de finală, Sinner îl eliminase pe Andrey Rublev (7) [3, WC], pentru a 4-a victorie în faţa unui jucător din top 10 ATP, prima din acest sezon şi un nou maxim al clasamentului, el urmând să progreseze luni pe locul 18.

Stefanos Tsitsipas (clasat pe cel mai bun loc al carierei, 22 de ani) s-a calificat în a 3-a finală a sezonului – o mai jucase şi pierduse pe cea de la ATP 500 Acapulco, a doua la Barcelona – după cea din 2018, pierdută la Rafael Nadal – a 6-a pe zgură, palmares 2-3 [4-5, pe hard] şi a 15-a a carierei, palmares 6-8:

Deocamdată, l-a egalat pe Andrey Rublev în ierarhia victoriilor obţinute anul acesta:

Sursă: atptour.com

Stefanos nu-şi poate îmbunătăţi clasamentul la acest turneu, dar va încerca să câştige prima finală a carierei la categoria ATP 500, urmând să-l aibă ca adversar pe învingătorul din semifinala de pe jumătatea superioară a tabloului: