Astăzi (duminică) sunt programate două dintre cele trei echipe cu jucători români în componenţă, încă active pe tablourile de dublu la US Open 2021.

• în primul meci de pe terenul 17, cu începere de la ora 18.00, partida din optimile de finală ale probei de dublu masculin:

Kevin Krawietz (13 ATP la dublu) / Horia Tecău (18) [6] Santiago González (Mexic, 54) / Andrés Molteni (Argentina, 62)

Horia şi Kevin în timpul partidei de ieri
Credit Foto: Mike Lawence/ USTA via usopen.org

Horia şi Kevin i-au eliminat ieri, în turul 2 (R32), pe Frederik Nielsen (Danemarca, 94) / Vasek Pospisil (Canada, 174) [A / rezerve): 7-6(12), 7-6(4) în 2h1′, după o partidă în care s-a câştigat doar la serviciu – echipa româno-germană a ratat 9 şanse de break (şapte în primul set şi două în al doilea) şi a anulat două ale adversarilor (ambele în setul al doilea) – şi cu un prim tie-break dramatic, în care Krawietz / Tecău au salvat o minge de set la 5-6, apoi au ratat patru – la 7-6, 8-7, 9-8 şi 10-9 – şi au mai salvat două – la 10-11 şi 11-12.

Horia şi Kevin au rămas singurii capi de serie încă activi pe primul sfert al tabloului, după ce Nikola Mektic / Mate Pavic [1] au fost eliminaţi cu totul surprinzător în primul tur de către o echipă americană invitată, formată din jucători clasaţi pe locurile 89 şi 82, care a ieşit în turul 2 – iar Raven Klaasen / Ben McLachlan [11], în al doilea de González  / Molteni [rezultatele în tablourile PDF de mai jos].

• în al doilea meci de pe terenul 11 – unde sesiunea începe la ora 20.00 – aşadar, nu mai devreme de ora 21.30, partida din turul 2 (R32) al probei de dublu feminin:

Nadiia Kichenok (39) / Raluca Olaru (32) [12]Andrea Petkovic (556) / Ajla Tomljanovic (137)

Învingătoarele vor juca în optimi cu Alexa Guarachi (Chile, 16) / Desirae Krawczyk (SUA, 19) [7].
Aceste partide se dispută pe al 4-lea sfert al tabloului, prima optime, unde a fost completată şi a doua optime:

Monica Niculescu (60 WTA la dublu) / Gabriela Ruse (209) – Leylah Fernandez (Canada, 125) / Erin Routliffe (Noua Zeelandă, 108), partidă care nu este programată astăzi.
Astfel, tânăra jucătoare din Canada avansează pe ambele tablouri.

Ieri s-a consemnat şi o înfrângere severă a unei echipe româneşti:

Caroline Dolehide (SUA, 26) / Storm Sanders (Australia, 41) [10] – Irina Begu (74 WTA) / Andreea Mitu (97) 6-0, 6-1 în 53′, după ce jucătoarele noastre au câştigat doar penultimul game al partidei şi 25 din cele 82 de puncte disputate.

US Open 2021: Punctele şi premiile financiare pentru fiecare tur