Daniil Medvedev s-a calificat în finala Australian Open 2021, după ce a obţinut a 6a victorie aici şi a 20-a consecutivă în circuit, precedentele: 4 pentru titlul cu echipa Rusiei la ATP Cup, 5 pentru titlul de la Turneul Final ATP şi 5 pentru cel de la Masters 1000 Paris.

12 dintre acestea au fost în faţa unor jucători din top 10 ATP, inclusiv cea de astăzi – din semifinala de pe jumătatea inferioară a tabloului – care a fost cea de-a 20-a a carierei în faţa unui jucător din acest interval al clasamentului:

Credit foto: @australianopen & @atp
Videoclipuri la sfârşitul ştirii

Daniil Medvedev (4 ATP) [4] – Stefanos Tsitsipas (6) [5] 6-4, 6-2, 7-5

Partida a durat 2h5′.
Primele două manşe au fost dominate categoric de Daniil, care a făcut un break în primul set, două în al doilea, fără nicio şansă de a câştiga la primire pentru Stefanos, care a opus o rezistenţă semnificativă la retur, doar în ultimul joc al celui din urmă, când a salvat primele trei mingi de set.
În al treilea, s-a activat şi Tsitsipas, care a recuperat în al 6-lea joc, break-ul pierdut în al doilea şi a egalat la 3. Mai mult, la 4-3 şi-a creat încă  o şansă de break, pe care Medvedev a apărat-o cu un as, serviciul fiindu-i cel mai preţios aliat în această partidă (17-3, scorul aşilor şi 49 din 56 de punctele jucate cu primul).
Şi astfel, jucătorul rus i-a tăiat elanul adversarului şi a calmat atât tribunele favorabile acestuia, cât şi imaginaţia tuturor celor care urmăreau partida şi începuseră să se gândească la revenirea lui Tsitsipas din sfertul cu Nadal.

Daniil s-a desprins decisiv în jocul 11, cu un minunat rever în lung de linie, după acest punct el solicitând aprecierea publicului, în stilul următorului său adversar:

În ultimele două jocuri ale partidei, nu i-a lăsat adversarului decât câte un punct.

Daniil Medevedev (25 de ani împliniţi pe 11 februarie) s-a calificat în a doua finală de Grand Slam a carierei, după cea pe care o pierdea la US Open 2019, a 16-a a carierei – palmares 9-6 – a 15-a pe hard, palmares 9-5 [0-1 pe zgură]:

Credit Info: itftennis.com

se va disputa duminică şi nu a fost încă programată [vom reveni cu avancronica].

Semifinala de pe jumătatea superioară a tabloului

A fost programată, în schimb, finala probei de simplu feminin, care se va disputa sâmbătă şi va începe la ora 10.30 AM.