Două echipe cu jucătoare din România în componenţă vor fi prezente în optimile de finală ale US Open 2021 – ambele pe al 4-lea sfert al tabloului – după ce Raluca Olaru şi Nadiia Kichenok au obţinut a doua victorie în turneu.

În partida din turul 2 (R32):

Raluca şi Nadiia, în timpul partidei

Nadiia Kichenok (39 WTA la dublu) / Raluca Olaru (32) [12] – Andrea Petkovic (556) / Ajla Tomljanovic (137) 5-7, 6-1, 6-2

Partida a durat 2h6′.
După cele 5 break-uri din primul set – ultimul al adversarelor – Raluca şi Nadiia au câştigat de trei ori la primire în al doilea, fără să-şi piardă serviciul, iar în decisiv au revenit de la 0-2 cu 6 jocuri câştigate la rând, fără să mai aibă de înfruntat vreo minge de break.

Raluca şi Nadiia acumulează deocamdată câte 240 puncte WTA, un premiu financiar comun în valoare de 54.000 USD şi le vor întâlni în optimile de finală pe Alexa Guarachi (Chile, 16) / Desirae Krawczyk (SUA, 19) [7].

Partida este programată astăzi (luni), a 4-a de pe terenul 5, cu începere de la ora estimată 22.30.

Pe acelaşi teren, în meciul al doilea, cel mai devreme la ora 19.30 va începe partida de pe celalaltă optime a sfertului 4 al tabloului:

Monica Niculescu (60 WTA la dublu) / Gabriela Ruse (209) – Leylah Fernandez (Canada, 125) / Erin Routliffe (Noua Zeelandă, 108)

Învingătoarele din cele două partide se vor întâlni în sferturile de finală.

US Open 2021: Horia Tecău şi Kevin Krawietz s-au calificat în sferturile de finală

US Open 2021: Punctele şi premiile financiare pentru fiecare tur