Astăzi (joi), la la US Open 2021 se dispută partidele turului 2 (R64) pe jumătăţile superioare ale tablourilor de simplu, partide din probele de dublu, dar şi restanţe de ieri, rămase după ploaia violentă care a perturbat programul.

Una dintre partidele întrerupte este cea din primul tur (R64) al probei de dublu feminin:

Monica şi Gabi, în timpul partidei de ieri
Credit Foto: Andrew Ong / USTA via usopen.org

Monica Niculescu (60) / Gabriela Ruse (209) – Polona Hercog (Slovenia, 499) / Anastasija Sevastova (Letonia, 204) la scorul 6-1, 2-3, serveşte echipa din România.
Jucătoarele noastre au câştigat de două ori la retur în manşa întâi, la 5-0 au ratat 5 mingi de set, tot la primire, dar au convertit următoarea oportunitate pe care şi-au creat-o.
Ele au reuşit şi primul break din setul al doilea – în jocul 3 – dar au fost egalate imediat şi la 2-2 au ratat două mingi de break.

Jucătorii noştri au fost programaţi astfel (partidele încep pe toate terenurile la ora 19.00):

• în meciul al treilea de pe terenul 11, după o partidă din turneul feminin şi alta din cel masculin, de la ora estimată 22.30, partida din turul 2 (R64) al probei de simplu:

Sorana Cîrstea (39 WTA) – Shelby Rogers (43)

Palmares direct: 0-1

Ele s-au mai întâlnit o singură dată, atunci când Rogers o învingea pe Cîrstea în semifinalele WTA 250 Rio de Janeiro

Despre participările anterioare ale Soranei la US Open am vorbit.
Shelby Rogers (clasament maxim: 40 WTA / 12 iulie 2021, 28 de ani) este prezentă pentru a 8-a oară pe tabloul principal al US Open, cel mai bun rezultat fiind sferturile de finală de la ediţia trecută.
Anul acesta, jucătoarea americană ocupă locul 43 în clasamentul sezonului, “Porsche Race Singles”, cele mai bune rezultate le-a obţinut la începutul anului, sferturi de finală la WTA 500 “Yarra Valley Classic”, Melbourne – după trei victorii – urmate de optimi de finală la Australian Open şi sferturi la WTA 500 Adelaide, după două victorii.
Apoi, nu a mai legat două victorii decât la WTA 500 şi 250 Charleston, pentru sferturi de finală şi la Wimbledon, pentru turul 3.
În seria americană din toamnă – WTA 500 San Jose / WTA 1000 Montreal / WTA 1000 Cincinnati – nu a obţinut decât o victorie şi aceea după abandonul Daniellei Collins.
A învins în acest sezon 4 jucătoare din top 20 WTA: Johanna Konta (16), Petra Martic (18), Maria Sakkari (18), Kiki Bertens (20)
Cele mai slab clasate jucătoare în faţa cărora a pierdut: Jule Niemeier (216) şi Anastasia Potapova (100).
Are în palmares două finale în circuitul WTA, ambele pe zgură, de nivel 250, pierdute în 2014 şi 2016.

Aici a trecut în primul tur de  compatrioata ei, Madison Brengle (77): 6-4, 6-0 după 55′