Marţi, la WTA 1000 “BNP Paribas Open”,  s-au disputat partidele optimilor de finală de pe jumătatea inferioară şi cea superioară a tabloului.

În 4 din cele 8 partide, jucătoare mai slab clasate au câştigat, astfel că în sferturile de finală s-au calificat 7 capi de serie, dar niciunul dintre primii 8 şi doar doi din intervalul 9-16: Angelique Kerber (15) [10] şi Ons Jabeur (14) [12].
Celelalte 5 jucătoare au fost cotate în intervalul 17-32 al capilor de serie: Anett Kontaveit (20) [18], Jessica Pegula (24) [19], Paula Badosa (27) [21], Jelena Ostapenko (29) [24], Victoria Azarenka (32) [27].

Singura jucătoare necotată printre capii de serie încă activă în turneu este Shelby Rogers (44), care pe al 4-lea sfert a eliminat-o în optimi pe Leylah Fernandez (28) [23] după o partidă echilibrată: 2-6, 6-1, 7-6 (4) în 2h34′, jucătoarea americană pierzându-şi serviciul în primul joc al decisivului. A reuşit imediat re-break-ul, alte jocuri câştigate la retur nu au fost, dar la 6-5 a ratat o minge de meci, la primire. În tie-break, s-a desprins de la 4-4 [videoclip cu rezumatul partidei, la sfârşitul articolului].
Palmaresul direct este acum 2-0 pentru Rogers.
Shelby Rogers (clasament maxim: 40 WTA iulie 2021, 29 de ani pe care i-a împlinit astăzi), care în turul 3 al US Open o elimina pe Ashleigh Barty (1), pentru a pierde apoi în faţa viitoarei campioane, Emma Răducanu şi aici trecea în acelaşi tur de Irina Begu s-a calificat astfel pentru prima dată în sferturi la un turneu WTA 1000.
Acum două săptămâni era surprinsă în turul 3 al WTA 500 Chicago de Mai Hontama (200 WTA).

Următoarea ei adversară va fi Jelena Ostapenko (29) [24], care a învins-o tot pentru a doua oară în carieră, din tot atâtea întâlniri pe Iga Swiatek (4) [2]: 6-4, 6-3 în 1h33′, într-o întâlnire dintre foste campioane la Roland Garros (2017 vs. 2020 [videoclip cu rezumatul partidei, la sfârşitul articolului].
Jucătoarea din Letonia (clasament maxim: 5 WTA / martie 2018, 24 de ani) a obţinut astfel a 8-a victorie a carierei în faţa unei jucătoare clasate în top 5 WTA, a 14-a în faţa uneia din top 10 şi va juca pentru a doua oară anul acesta în sferturile de finală ale unui turneu WTA 1000, după Roma, unde rata 3 mingi de meci şi pierdea în faţa Karolinei Pliskova.

Jessica Pegula (24) [19] a învins-o categoric pe Elina Svitolina (7 WTA) [4] – 6-1, 6-1 în 1h8′ [videoclip cu rezumatul partidei, la sfârşitul articolului] – care confirmă astfel forma sportivă slabă, pe care o evidenţiam şi după victoria obţinută în turul 3, fără a diminua astfel meritele Soranei, aşa cum poate greşit s-a înţeles, ci doar pentru a mai încerca să ponderez din entuziasmul manifestat pe ici, pe colo, pentru jocul ei bun, soldat totuşi cu o înfrângere.

De altfel, Elina a explicat la conferinţa de presă că este accidentată de mai mult timp, are o ruptură la coapsă şi aici situaţia s-a agravat:

Pegula (clasament maxim: 23 WTA / 20 septembrie 2021, pe care este sigură că îl va îmbunătăţi luni, 27 de ani) care se va căsători luna aceasta, a obţinut a 7-a victorie în faţa unei jucătoare din top 10 WTA – toate reuşite în 2021:

1. Ukraine Elina Svitolina No. 5 Australian Open Hard 4R 6–4, 3–6, 6–3 No. 61
2. Czech Republic Karolína Plíšková No. 6 Qatar Open Hard QF 6–3, 6–1 No. 44
3. Czech Republic Karolína Plíšková No. 6 Dubai Championships, UAE Hard 3R 6–0, 6–2 No. 36
4. Czech Republic Karolína Plíšková No. 6 Miami Open, United States Hard 3R 6–1, 4–6, 6–4 No. 33
5. Japan Naomi Osaka No. 2 Italian Open Clay 2R 7–6(2), 6–2 No. 31
6. Czech Republic Karolína Plíšková No. 10 Berlin Open, Germany Grass 2R 7–5, 6–2 No. 26
7. Ukraine Elina Svitolina No. 7 Indian Wells Masters, United States Hard 4R 6–1, 6–1 No. 24

Credit Info tabel: wikipedia.org

Va fi prezentă pentru a 4-a oară anul acesta în sferturile unui turneu WTA 1000, după Dubai, Roma şi Montréal – semifinale.

Paula Badosa (27) [21] a învins-o pentru a doua oară în acest sezon pe buna ei prietenă, Barbora Krejcikova (5) [3]: 6-1, 7-5 în 1h25′ – prima dată în turul 1 la Madrid, atunci jucătoarea din Cehia era 39 WTA – şi a obţinut a 3-a victorie în faţa unei jucătoare din top 5 WTA, a 4-a în faţa uneia din top 10, toate obţinute în acest sezon:

1. Australia Ashleigh Barty No. 1 Charleston Open, U.S. Clay QF 6–4, 6–3 No. 71
2. Poland Iga Świątek No. 8 Summer Olympics, Tokyo Hard 2R 6–3, 7–6(7–4) No. 29
3. Belarus Aryna Sabalenka No. 3 Cincinnati Open, U.S. Hard 2R 5–7, 6–2, 7–6(7–4) No. 29
4. Czech Republic Barbora Krejčíková No. 5 Indian Wells Masters, U.S. Hard 4R 6–1, 7–5 No. 27

Jucătoarea din Spania (clasament maxim: 26 WTA / 23 august 2021, 23 de ani) este prezentă pentru a doua oară în 2021 în sferturile unui turneu WTA 1000, după ce la Madrid ajungea în semifinale. Anul acesta s-a calificat şi în sferturile Roland Garros.

De subliniat şi că Anett Kontaveit (20) [18] a obţinut a 9-a victorie consecutivă în circuit.

[Rezultatele complete în tabloul PDF de mai jos, galerie videoclipuri, la sfârşitul ştirii]

Tabloul sferturilor de finală în imagini
Credit Foto: Jimmie48 Tennis Photography & @bnpparibasopen

Astăzi se dispută partidele sferturilor de finală pe jumătatea inferioară a tabloului:

• în al treilea meci de pe Stadium 1, cel mai devreme la ora 1.00 AM va începe partida de pe al 3-lea sfert al tabloului:

Victoria Azarenka (32 WTA) [27]Jessica Pegula (24) [19]

Palmares direct: 1-1 [0-1] pe hard

Credit Info: itftennis.com

Victoria Azarenka (numărul 1 WTA timp de 51 de săptămâni, prima dată pe 30 ianuarie 2012, 32 de ani) – 6-3, 6-4 după 1h31′, în optimi cu Aliaksandra Sasnovich (100) [videoclip cu rezumatul partidei, la sfârşitul articolului], cea care trecuse de Simona în turul 3 – revine în sferturile unui turneu WTA 1000, după Montréal 2021.