Simona Halep a câştigat a doua partidă la US Open 2021 şi a legat astfel pentru prima dată două victorii, după WTA 1000 Madrid, la începutul lunii mai.
Ea revine în turul 3 (R32) al US Open după ediţia 2016 – sferturi de finală – şi va juca în această fază a turneului pentru a 5-a oară, precedentele trei prezenţe, la ediţiile 2015 – semifinale -, 2014 – tur 3 (R32) – şi 2013, optimi.
Acelaşi joc sigur la serviciu, a câştigat 76% din punctele jucate cu primul şi 56% din cele jucate cu al doilea, cu un plus astăzi la capitolul lovituri dificile, pe care le-a rezolvat deseori într-o manieră spectaculoasă, ceea ce denotă că este mai sigură pe posibilităţile ei fizice.

În partida din turul 2 (R64):

Primele imagini din timpul partidei
Credit Foto: Darren Carroll / USTA via usopen.org

Simona Halep (13 WTA) [12] – Kristina Kucova (Slovacia, 111) [LL] 6-3, 6-1

Partida a durat 1h8′ şi s-a jucat cu acoperişul tras, pentru că la New York plouă (partidele de pe terenurile exterioare sunt întrerupte).
Simona a început partida cu un break (la 15), dar a fost egalată în jocul 6 (re-break tot la 15). Dar de acolo, jucătoarea noastră a câştigat ultimele trei jocuri ale setului, dintre care două la primire.
Halep şi-a dus seria de jocuri câştigătoare la 6, distanţându-se în setul al doilea la 3-0 cu două jocuri de serviciu – în al doilea a salvat trei mingi de break –  şi unul la retur.
În game-ul 4 a ratat două mingi de dublu break, dar după acel joc pierdut, scenariul din primul set s-a repetat şi Simona a câştigat ultimele trei jocuri ale partidei, pierzând doar un punct.
Simona a câştigat 62 din punctele disputate – 32 la serviciu şi 30 la primire, iar Kristina, 37 (22/15).

Simona acumulează deocamdată 130 de puncte WTA, un premiu financiar în valoare de 180.000 USD şi o va întâlni în turul 3 (R32) pe învingătoarea din partida Elena Rybakina (20) [19] – Caroline Garcia (62), care este programată a doua de pe terenul 10.

US Open 2021: Punctele şi premiile financiare pentru fiecare tur